Online Pazarlama

Web Push Bildirim Nedir? Nasıl Kurulur?

İnternet ve teknoloji geliştikçe, internet sitemizin ve mobil uygulamalarımızın ziyaretçilerine, potansiyel ve mevcut müşterilerimize gerçek zamanlı olarak dokunma, iletişim kurma, satış fırsatları yaratma konularında hayatımıza yepyeni yetenekler giriyor. Bunlardan bir tanesi de web push notification sistemi.

Nedir bu sistem diye soracak olursak şöyle özetleyebiliriz. İnternet sitemizi ziyaret eden kişileri sitemize tekrar sokmak için, e-posta listeleri ile mail adreslerini topladık. Onlara her yeni yazımızı, her yeni içeriğimizi mail ile ilettik. Sitemize tekrar gelip, tekrar o içerikleri okumasını, izlemesini sağladık. Ancak şu bir gerçek ki, e-posta ile iletişimde özellikle günde yüzden fazla mail alan insanlar, artık e-posta listelerinden gelen mailleri okumamaya hatta açmamaya başladı. E-posta pazarlamada gönderilen e-postaların açılma oranı yüzde 5-10 arasında kalırken, tıklanma oranı yüzde 1-2 arasında geziniyor.

İşte tam bu noktada Web Push Bildirimleri hayat kurtarıcı bir rol üstlenebilir.

Chrome, Firefox, Safari gibi modern internet tarayıcılarının artık yeni bir özelliği var. Web Push Bildirim sistemi kurduğumuz internet siteleri ziyaretçilerimiz tarafından ziyaret edildiklerinde, adres çubuğunun hemen yanında şöyle bir bildirim çıkıyor.

Web Push Notification İzin

Ziyaretçilerimiz bu bildirimde eğer bildirimlere izin verirlerse, onlara ulaşabileceğimiz, yeni içeriklerden, satışa koyduğumuz yeni ürünlerden onları anında haberdar edip, trafik yaratabileceğimiz yeni bir kanal yaratıyorlar. İnternet tarayıcıları kapalı olsa bile, bu izni bize verdiklerinde onlara ulaşabileceğimiz, mesajımızı iletebileceğimiz yeni bir imkan yaratmış oluyorlar.

Bunun en güzel örneği Facebook. Yeni mesajları, yeni bildirimleri, yeni arkadaş aktivitelerini bize anında ve tarayıcılarımız kapalı olsa bile anında iletiyor.

Peki bu sistemi internet sitelerimize nasıl kuracağız? Bunun maliyeti ne olacak?

Yazıyı bitirdiğinizde bu kurulumu gerçekleştirmiş ve ziyaretçilerinize Web Push Masaüstü Bildirimleri atabiliyor olacaksınız.

112DijitalBu arada belirtmeden geçmeyeyim, 112Dijital olarak, Web Push Bildirim kurulumunu sıfırdan sizin için biz de yapabiliriz. Bu konuda size profesyonel destek sağlayarak, asıl işinize odaklanmanıza yardımcı olabiliriz. Bu konuda bizi arayabilir yada bize yazabilirsiniz.

Web Push Bildirim Sistemi’ni ücretsiz olarak sunan birden fazla servis sağlayıcı var. Tamamını denemiş ve tecrübe etmiş birisi olarak size connect.digital‘i önereceğim. Hali hazırda 112Dijital.Com’da da bu sistemi sorunsuz olarak kullanıyoruz. Ücretsiz kelimesi gerçek. %100 Ücretsiz.

Öncelikle connect.digital kayıt sayfasından yeni bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Kayıt formunda yıldızlı tüm alanları doldurmalısınız. Örnek vermek gerekirse;

Connect Digital Kayıt

Kayıt formunu doğru şekilde doldurup gönderdikten sonra kısa süre beklemeniz gerekiyor. Başvurunuz connect.digital yetkilileri tarafından incelenip çok kısa bir süre içerisinde size dönüş yapacaklar.

Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra, connect.digital paneline giriş yapmanız gerekiyor.

Giriş yapın ve Settings sekmesine girin.

Kurulumu yaparken 2 farklı yöntem var. Buradaki soru şu: Sitenizde bir güvenlik sertifikası var mı yok mu? Bunun sorulmasının nedeni şu. Web push masaüstü bildirimlerinin kullanılabilmesi için sitenizde bir güvenlik sertifikası olmalı. Eğer güvenlik sertifikası varsa bildirimler için izin istenirken yukarıda verdiğimiz gibi bir izin isteme şekli oluyor. Eğer güvenlik sertifikanız yoksa, yani sitenize https ile ulaşılamıyorsa, bu sefer connect.digital’in https sayfasından yararlanıyorsunuz. Farkı dediğim gibi, bildirim izninin doğrudan sizin adresinizden mi, connect.digital’in adresinden mi isteneceği.

Güvenlik sertifikalı kurulumda ziyaretçi tek tık ile izin verebiliyorken, sertifikasız kurulumda ziyaretçi önce bir butona tıklayıp connect.digital’in sizin için ayarladığı https uzantılı subdomaini açıyor, ardından bu subdomain’e izin veriyor. Yani 2 adımdan geçmesi gerekiyor.

Benim tavsiyem kesinlikle bir güvenlik sertifikası edinin ve kurun. Bunun hem seo’ya hem de daha birçok konuda size desteği olacağına eminim.

Farkı tekrar özetleyecek olursak;

Sitenizde güvenlik sertifikası varken bildirim izin ekranı: (Tek tık)
Web Push Notification İzin

Sitenizde güvenlik sertifikası yokken bildirim ekranı: (Yukarıdan aşağı kayan bir blok, ziyaretçi tıkladıktan sonra açılan bir popup ve adres çubuğunda connect.digital varken izin isteme)
Web Push Güvenlik Sertifikasız İzin

connect.digital kurulum ekranında, aşağıdaki switch elemanını göreceksiniz.

Web Push Bildirim On Off

Eğer sitenizde güvenlik sertifikanız yoksa,
işiniz çok kolay. Bu anahtarı NO konumuna getirin. Ardından altta çıkan kodu sitenizde her sayfaya eklemeniz gerekiyor.

Web Push Bildirim İzin Kodu

connect.digital bu kodu </head> etiketinden hemen önce eklemenizi öneriyor. Ancak sayfa yüklenmesini geciktirmemek için kodu </body> etiketinden hemen önce eklemenizi tavsiye ediyorum.

Ardından Popup Setting alanında izin elemanının değerlerini yöneteceğiz.

Web Push İzin Elemanı Değerleri

Bu alanı değiştirdikçe, hemen sağda bulunan örnek de anlık olarak değişecek. Burada seçeneklere kısaca değinmek istiyorum. Popup Style, bu izin elemanının ekrana nasıl geleceğini belirliyor. Burayı değiştirirseniz, anlık olarak değişimleri izleyebilirsiniz. Optin Type, İzin Ver butonuna tıkladıktan sonra izin ekranının nasıl açılacağı ile ilgili. Popup Show Limit şu anlama geliyor. Diyelim ki ziyaretçi sitenize geldi ve izin elemanını gördü. İzin vermedi. Sonraki izin talebi kaç dakika sonra tekrar gelsin? 1 yazarsanız, izin vermemiş olan ziyaretçilere 1 dakika içerisinde 1 kez görünür. 5 yazarsanız izin vermemiş olan ziyaretçilere 5 dakika içerisinde 1 kez görünür. Diğer tüm seçeneklerin ne işe yaradığını, değişiklik yaparak anlık görebileceksiniz.

Web Push Welcome Bildirimi

En altta bulunan ayarda ise, Web Push bildirimlerine izin veren ziyaretçilerinize bir hoşgeldiniz bildirimi gönderilip gönderilmeyeceği ile ilgili. Bu seçenek size kalmış.

Eğer sitenizde bir güvenlik sertifikanız varsa, yapmanız gereken şu. Öncelikle aşağıdaki gibi, HTTPS anahtarını YES konumuna getirin.

Web Push Https İzin

Ardından hemen altta beliren 2 satırlık kodu, </head> etiketinden önce sitenizdeki tüm sayfalara ekleyin. Bu kez ekleme işlemini </body> etiketinden önce yapamıyoruz.

Web Push Https Kod

Hemen arkasından, aşağıdaki butonu göreceksiniz.

Web Push Chrome Firefox İzin Dosyaları

Bu butona tıkladığınızda bir zip dosyası inecek. Bu zip dosyasının içindeki 3 dosyayı, hiçbir değişiklik yapmadan sitenizin ana dizinine atmanız gerekiyor. Ana dizinden kastım, index.php, index.html vb gibi ana sayfanızın bulunduğu dosyanın bulunduğu dizin.

Bu iki entegrasyon türünden birisini yaptığınız zaman artık bildirim izni isteyebilen ve izin verenlere bildirim gönderebilen bir internet sitesine sahip olacaksınız.

Doğru şekilde entegrasyon yapıp yapmadığınızı, internet sitenizi ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz. Bildirim izni ilk ziyaretinizde gelecektir. Gelmiyorsa bir sorun olabilir, bunun için işlemleri tekrar kontrol etmeniz gerekiyor.

Bildirim izni veren ziyaretçilerimi nasıl göreceğim?
Bunu yapabilmek için, connect.digital panelinizde soldan Subscriber menüsüne girmelisiniz.

Web Push Bildirim İzin Verenler

Nasıl bildirim göndereceğim?
Bildirim göndermeden önce, bu bildirimleri alacak izin veren ziyaretçilere ihtiyacınız var. Kurulumu yaptıktan sonra bir süre bildirim atmayın. Bekleyin, izin veren takipçi sayınız biraz artsın.

Takipçi sayınızın arzu ettiğiniz sayıya ulaştığını düşündüğünüzde connect.digital panelinde Campaign > New Campaign yolunu izleyin. Açılan ekranda bildirimimizi hazırlayacağız.

Web Push Bildirim Gönderme 1

CAMPAIGN DETAIL sekmesinde kampanya adımızı ve hangi tür cihazlara göndereceğimizi giriyoruz.

Web Push Bildirim Gönderme 2

STEP 1 AD DETAIL sekmesinde, göndereceğimiz bildirimin detaylarını giriyoruz. Yaptığımız her değişikliği de anlık olarak sağ alttaki bildirim elemanında görebileceğiz.

STEP 2 TAGS & GEO TARGET sekmesinde bir değişiklik yapmadan geçebiliriz. Sistemi kurcaladıkça, bu sekmenin ne işe yaradığını kendiniz görebileceksiniz.

STEP 3 SCHEDULE sekmesinde, bildirimizin hangi tarih aralığında gönderileceğini, otomatik olarak mı yoksa manuel olarak mı gönderileceğini, ne zaman gönderileceğini seçeceğiz. Benim tavsiyem bildirimlerinizi manuel olarak gönderin. Send Type‘ı Manuel olarak seçin.

Bildirimi kaydedikten sonra gönderim ekranına erişeceksiniz.

Web Push Bildirim Gönderme 4

Bu ekranda, ekranın en sağındaki zil ikonuna tıkladığınız anda, tebrikler 🙂 Bildiriminiz takipçilerinize gönderildi.

112DijitalTekrar hatırlatayım, bu sistemin çok daha farklı segmentasyon ve gönderim seçeneği bulunuyor. Farklı ülkelere, farklı etiketlere, farklı kullanıcı segmentlerine göre bildirimlerin optimizasyonu 112Dijital olarak bizim uzmanlık alanımız. Dilerseniz bizi arayın yada bize yazın, Web Push Entegrasyonu ve Web Push Bildirim Sistemi hakkında size profesyonel destek sağlayalım.

Daha Fazla Göster

İlgili İçerikler

Close