Dijital Pazarlama

Adım Adım Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics'i Kurarak Site Trafiğinizi Öğrenin!

 

Google Analytics Nedir?  Nasıl Kullanılır?

Adından da anlaşıldığı üzere Google Analytics, Google’ın bir uygulamasıdır. Peki nedir bu Google Analytics? İnternet sitelerinin, mobil uygulamaların ziyaretçi trafiğini takip etmenize yarayan ücretsiz bir Google uygulamasıdır. Hem uygulamalarınızın ve internet sitenizin trafiğini takip edebilmeniz açısından hem de SEO açısından işinize oldukça yarayan bir sistemdir.

Eğer bir SEO iseniz, Google Analytics kullanımı sizin için bir seçenek değil, artık gerçekten bir zorunluluktur. Sitenizi veya sayfanızı Google üst sıralara taşır iken, bu yükselen/alçalan trafiği yine bir Google uygulaması üzerinden takip etmek sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta hem Google’ın işini kolaylaştırıyor hem de yükselme hızınızı arttırıyor olacaksınız.

Google Analytics Kurulumu?

Sitemizi nasıl ekliyoruz? Sayaçlardan nasıl faydalanabiliyoruz? Nasıl rapor kontrolü yapıyoruz? Hepsinin cevabı burada! Gelin sizlere ufak bir Google Analytics eğitimi verelim…

 1. Öncelikle Google Analytics sayfasına gidiyoruz. Sağ üstteki Oturum Açın butonuna tıklıyoruz. (Sisteme giriş yapmak için bir gmail hesabına ihtiyacınız var. Eğer bir gmail hesabınız yoksa bir tane edinin.)
 2. Kaydolurken ister mobil uygulama isterseniz de web sitenizi veya ikisini de izlemeyi seçebilirsiniz. (Web sitenizin bilgilerinin doğru girilmiş olmasına, tarih ve saatin doğru olmasına ve yaşadığınız ülkeyi doğru seçmiş olmaya dikkat edin.)
  hesap-bilgilerini-giriniz
 3. Kayıt formunu doldurduktan sonra Google Analytics sizi Mülk Yönetimi ekranına gönderecek.
  google-analytics-veri-izleme
 4. Şimdi yapmanız gereken ise Mülk Yönetimi sayfasındaki kodun hepsini kopyalayıp internet sitenize yapıştırmak. Footer veya bileşenlerde uygun yerlere yapıştırdıysanız işlem tamam. Birkaç saat içinde tekrar Google Analytics ana sayfasına gittiğinizde raporları kontrol etmeye başlayabilirsiniz.
 5. Eğer izleme koduna yine ihtiyacınız olursa Mülk Listesinden İzleme Bilgileri -> İzleme Kodu ile kodunuzu tekrar alabilirsiniz.
  google-analytics-ayarlari

 

Kodun Doğru Eklenip Eklenmediğini Kontrol Etmek

Çok basit! Hemen Google Analytics ana sayfasına gidebilir, eklediğiniz web siteleri görebilirsiniz. Tüm Web Sitesi Verilerine tıklayıp Gerçek Zamanlı -> Genel Bakış adımlarını takip edebilirsiniz. Daha sonra kodu eklediğiniz web sitenize gidip, siteden çıkmadan Google Analytics’e dönebilirsiniz. Eğer ki Şu An Sitede yazısının altında sıfır yazmıyorsa kodunuz doğru bir şekilde çalışıyor demektir.

 Tebrikler, artık siz de Google Analytics kurulumunuzu kendiniz yapabileceksiniz. Bloğumuzu takipte kalın sıfırdan öğrenme serilerinin devamı gelecektir.  

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu