Dijital PazarlamaSEM

A’dan Z’ye SEM Rehberi

SEM (Search Engine Marketing) yani Arama Motoru Pazarlama hakkında kapsamlı bir rehber hazırladık. Bu rehberimizde SEM nedir? Nasıl yapılır? SEM için bütçe planlaması, dijital pazarlama ve SEM, Adwords ve SEM, SEO ve SEM, Adwords reklam türleri ve maliyet hesaplama gibi birçok konuyu inceledik.

SEM Nedir?

SEM, Arama motorunda pazarlama yaparken kaliteli bir reklam deneyimi oluşturmak için arama motorlarının yönergelerine uyarak hazırlanan pazarlama yöntemidir.

Peki, kaliteli bir reklam deneyimi nasıl oluşturulur ve firmanız için ne faydası vardır? Arama motorlarında reklam verirken kaliteli reklam metinleri, kaliteli görseller kullanmak reklamınızın diğer reklamlardan daha yukarıda görünmesini sağlayacaktır.

SEM, internet üzerinden pazarlama çalışmalarınızı, kampanyalarınızı, dönemsel ziyaretçi sayınızı, anlık ziyaretçilerinizin sayısını ve bu metriklere dolaylı veya doğrudan bağlantılı olan metrikleri arttırmanızı sağlamak için kullanılır. Aynı zamanda satış tetiklemek için kullanmanız gereken bir optimizasyon yöntemidir.

Bunun yanı sıra SEM yapmanın bir diğer amacı ise reklam maliyetlerini düşürmektir.

Rekabet içindeki firmaları bir sokaktaki sırayla dizilmiş dükkânlar olarak düşünelim. Tabii ki potansiyel müşteriyi etkilemek için sokağın başındaki dükkânın sahibi olmayı dileyeceksiniz. Bunun için SEO çalışmaları yaptınız ve belirli sorgularda ilk sonuçlarda siz varsınız. Fakat arama sonuç sayfasındaki ilk birkaç alanı yani sokağın başındaki ilk dükkânları Google reklamları kapsıyor.

Google arama sonuçlarında sıralamayı yaparken sitenizin SEO değerini göz önünde bulundurur. Reklam verdiğiniz zaman ise SEM değerini göz önünde bulundurur. Kullanıcıya kaliteli bir arama sonucu verebilmek için özellikle Google ve diğer arama motorları bu konularda çok hassas davranır.

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM) Nasıl Yapılır?

Arama motoru pazarlamacılığı yapan bir kişinin öncelikle pazarlama yeteneğinin olması gereklidir. Arama sonuçlarında çıkan reklam metinlerinin özenle hazırlanması, belli tekniklere uygun olması bu bağlamda en önemli unsurlardan biridir. Google üzerinde sizin ürünleriniz ile ilgili arama yapan herkes müşteri adayınızdır. Bu kişileri müşteriniz haline getirmeniz için yalnız 10 saniyeniz olduğunu düşünün.

Google’da arama yapan bir kişi ortalama olarak yaklaşık 10 saniye içinde hangi sayfaya gireceğine karar verir. Bu hem SEO hem de SEM için ne kadar zor bir yolda olduğunuzun göstergesidir. 10 saniye içinde etkileyebilmeniz için Sitenizin adı, url yapısı, meta başlığı ve meta açıklamasının o kişinin sorguladığı kelimeye veya cümleye net bir cevap verebilmesi gereklidir. Aynı şekilde SEM’de de böyledir. Meta açıklama ve meta başlık yerine birinci reklam başlığı ikinci reklam başlığı ve reklam açıklamalarının oldukça cazip ve ilgi çekici olması müşteriyi sitenize çekecektir.

Bir pazarlama yöntemi ise satacağınız ürüne, müşterinizin ihtiyacı olduğuna inandırabilmektir. İnsanlar ihtiyaç dâhilinde alışveriş yaparlar. Gerçekten ihtiyaçları olmasa bile ihtiyacı olduğunu düşünmeleri bile alışverişi tetikler. İnsanları alışverişe teşvik edecek reklam metinleri ile SEM yapabilirsiniz.

Aynı zamanda SEM’in bir amacı ise reklam maliyetlerini düşürmektir. Reklam maliyetlerini düşürmeniz, aynı maliyetle daha fazla kişiye erişebilmeniz anlamına da gelmektedir. Bunu sağlayabilmeniz için Google’ın kalite puanları kriterlerini incelemenizi öneriyoruz.

Örneğin bir kişi, Google’da çizgili pijama araması yaptığında sizin reklam metniniz, başlıklarınız ve reklam bağlantınız o kişiyi çizgili pijama sayfasına ulaştırıyorsa ve müşteri buradan alışverişe çok hızlı bir şekilde çıkabiliyorsa. Kaliteli bir reklam vermişsiniz demektir.

Özetlemek gerekirse, doğru kitleyi hedefleyebilmeniz, anahtar kelime aramalarında geniş eşleme, tam eşleme ve sıralı eşlemeleri en uygun şekillerde optimize etmeniz ve reklam alaka düzeylerini yüksek tutmanız hem kalite puanınızı arttıracaktır hem de SEM açısından faydalı olup, reklamlarınızın en yukarıda çıkmasına yardımcı olacaktır.

Dijital Pazarlama ve SEM

Dijital Pazarlama yani diğer bir adıyla internet reklamcılığı ve SEM arasında özel bir bağlantı vardır. Dijital pazarlama uzmanı olacak kişinin SEM’i çok iyi bilmesi gereklidir. Dijital Pazarlama Uzmanı sosyal medya ve arama motorlarında pazarlama yapar ve bunun ağırlıklı kısmı Google Adwords’tür.

Arama Motoru Pazarlamacılığı yapan bir dijital pazarlama uzmanı en düşük maliyetle, doğru hedef kitleye ve doğrudan satış ve sayfa ziyaretine odaklı olarak çalışır. Bunun üzerine sayfanın müşteri kitlesine göre doğru hedeflemeyi yapması için bazı özel teknikler kullanması ve araştırmalar yapması gerekir. Tabii ki her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır sözü burada da geçerli olacaktır. Doğru dijital pazarlama uzmanları ile çalışmak ise firmanız için yapacağınız en iyi şey olacaktır. 

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM

SEO ve SEM arasında bazı benzerlikler ve bazı farklılıklar bulunmaktadır. İkisi de arama motorunda yapılan sorguların sıralamasını belirleyen algoritmalar kullanır. Yalnız SEO biraz daha ağır işlerken, SEM yaptığınız optimizasyonlara saatler içinde tepkiler verebilir. “SEO ağır işliyor bu yüzden SEM’e önem verelim SEO’yu ciddiye almayalım.” derseniz büyük hataya düşmüş olursunuz. Gerçek başarının anahtarı SEO+SEM olarak kanıtlanmıştır.

Bir müşteri arama yaptığında hem reklamınızın üst sırada bulunduğunu görüp hem de reklamsız olarak sayfanızın üst sırada bulunduğunu görürse sitenize güveni daha fazla artar. SEM çalışmaları yürütülürken genellikle SEO çalışmalarına da başlanır. Çünkü bu ikisi birbirini daima tetikleyen kriterlere bağlıdır.

SEM ile İlgili Bilmeniz Gereken Terimler

Click Throught (CT): Reklamlarınıza gelen tıklama sayısı
Click Throught Rate (CTR): Reklamlarınıza gelen tıklama oranı
Impression: Reklamınızın görüntülenme sayısı
Conversion: Dönüşüm
Conversion Rate (CR): Dönüşüm oranı.
Adserver: Reklam sunucusu
Pay Per Click (PPC): Tıklama başına ödeme
Cost Per Click (CPC): Tıklama başına maliyet
Cost Per Action (CPA): Aksiyon başına maliyet
Cost Per Lead (CPL): Yönlendirme başına maliyet
Cost Per Mile (CPM): Bin gösterim başına maliyet
Cost Per Sale (CPS): Satış başına ödeme
Cost Per Impression (CPI): Gösterim başına maliyet

Google Adwords ve SEM

Arama motoru pazarlamacılığında şüphesiz en büyük payı Google almaktadır. Google üzerinden reklam verebilmenizi sağlayan Google Adwords hizmeti, SEM kriterlerini belirlerken de büyük pay sahibidir. Google Adwords üzerinden reklam verirken SEM kriterlerine dikkat etmeniz müşterilerinize daha kaliteli bir reklam deneyimi sunmanızı sağlar. Aynı zamanda kaliteli reklam deneyimi, tıklama oranlarınızı ve satışınızı doğrudan arttıracak en önemli etkendir.

Adwords Reklam Türleri  

Google Adwords’te birçok reklam türü bulunmaktadır. Bunlar sayesinde hedef kitlenize daha doğru ulaşıp daha güzel dönüşümler elde edebilirsiniz.

Yalnızca Arama Ağı  

Yalnızca Google arama sonuçlarında metin reklamlarınızın görüntülendiği reklam türüdür.

Görüntülü Reklam Ağı

Google Adsense alanları bulunan reklamınızla alakalı sayfalarda görüntülenen reklam türüdür.

Alışveriş Reklam Ağı

Google’ın alışveriş platftormu üzerinde görüntülenen reklam türüdür.

GMAİL  

Gmail üzerinden yapılan reklamcılık türüdür.

ADD MOB (APP, APP SEARCH)

Mobil uygulamanız için yaptığınız uygulamanın indirilmesine yönelik hazırlanan reklam türüdür.

Youtube Reklamcılığı

Youtube üzerinde yapılan, arama sonuçlarında veya videonun içerisinde ya da alt bant gibi farklı çeşitlerde hazırlanan reklam türleridir.

Adwords Maliyet Hesaplama

Google Adwords reklamları ihale ve teklifler üzerinden çalışmaktadır. Teklif veren firmalar arasında açık arttırma oluşturulur. Bu şekilde herkesin reklamı için ne kadar ücret ödeyeceği belirlenir. Tıklama başı maliyet üzerinden teklif verdiğimizi varsayarak “dijital pazarlama” kelimesine reklam çıkacağımızı düşünelim. Örneğin;

112dijital firması olarak tıklama başına 1.25 TL teklif verdik
B firması tıklama başına 1.5 TL teklif verdi.
C firması tıklama başına 2 TL teklif verdi

C firmasının reklamının en üstte çıkması gerekiyor gibi görünebilir ama durum aslında böyle değil. Google’ın burada sadece dikkate aldığı TBM (Tıklama Başına Maliyet) değil bunun yanı sıra Kalite Puanı’nı da dikkate alıyor. Ve bunun üzerinden ufak bir hesaplama ile reklamınızı yayına alıyor.

Kalite Puanı 10 üzerinden değerlendirilir. 10’a en yakın puanı yakalamayı hedeflememiz reklamlarımızın hem maliyetini düşürür hem de kalitesini arttırır. Kalite puanı hesaplanırken beklenen tıklama oranı, reklam metni alaka düzeyi ve açılış sayfasının kalitesi gibi parametreler dikkate alınır.

TBM x Kalite Puanı = Sonuç

Önceki örneğimize bir de kalite puanlarını ekleyelim.

112dijital firmasının 1.25 TL teklifi x 0.9 kalite puanı = 1.125 Puan
B firmasının 1.5 TL teklifi x 0.7 kalite puanı = 1.05 Puan
C firmasının 2 TL teklifi x 0.5 kalite puanı = 1.0 Puan

Sonuçlara baktığımızda en az teklifi 112dijital firması veriyor fakat en yüksek puanı da 112dijital elde ediyor. Bu yüzden “dijital pazarlama” kelimesinde ilk sırada 112dijital’in reklamı, ikinci sırada B firmasının, en yüksek teklifi vermesine rağmen üçüncü sırada C firmasının reklamı çıkacak.

Google Adwords her zaman sadece en çok parayı vereni değil en kaliteli reklam içeriğini oluşturanı ön planda tutmaya çalışır.

SEM için Bütçe Planlaması

SEM için özel bir bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Firmanızın gelirleri, yatırım hedefleri ve dönüşümleri doğrultusunda ufak bir bütçeyle başlayıp zamanla bütçenizi artırabilirsiniz. Aşağıda belirttiğimiz maliyet türlerinden sizin için en uygun olanı seçmeniz maliyetinizi azaltıp daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlayacaktır.

TBM (Tıklama Başına Maliyet):  Reklamınıza tıklandıkça ödeme yaptığınız maliyet türüdür. Sayfanıza ziyaretçi getirmek için en uygun ödeme koşuludur.

EBM (Edinme Başına Maliyet): Aldığınız dönüşüme göre ödeme yaptığınız maliyet türüdür. Genellikle E-Ticaret sitelerinde kullanılır. Belirli bir ürün satışı için en ideal ödeme koşuludur.

GBM (Gösterim Başına Maliyet ) ve BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet): Reklam sonuçlarındaki gösterimleriniz üzerinden yaptığınız ödeme türüdür. Branding yani marka bilinirliği çalışmaları için ideal bir ödeme koşuludur.

SEM ve Rekabet Analizi 

SEO’da olduğu gibi SEM’de de rekabet vardır. Bu yüzden rekabet analizi büyük önem teşkil ediyor. Birçok ücretli veya ücretsiz analiz araçlarını kullanarak rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde sizinle rekabete girdiğini öğrenebilir onların davranışlarını analiz ederek kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Rakibinizin zayıf ve etkisiz kaldığı alanlara yoğunlaşarak o bölgeleri tamamen sahiplendiğiniz gibi rakibinizin güçlü sizin zayıf olduğunuz alanları da kendinize ödev edinerek güçlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu