Dijital PazarlamaSosyal Medya

Instagram Reklam Verme Rehberi: En İyi Reklam Stratejileri!

Marka ve işletme sahipleri, çoğu zaman Facebook reklamlarıyla kampanya oluşturmaya başlar. Ancak Instagram’ın etki alanı ve dönüş oranları her zaman daha yüksektir. Fakat, sizin için bu durum geçerli değilse Instagram reklam verme rehberi ve ipuçlarına ihtiyacınız var demektir! Doğru bir Instagram reklam verme stratejisi ile her marka potansiyel müşteri kitlesine ulaşarak satışlarını yükseltir. Gelin, birlikte neler yapabileceğinize göz atalım!

Neden Instagram’a Reklam Vermelisiniz?

instagram-reklam-verme-süreci-ve-avantajlari

Instagram’a reklam vermek, kampanyanızı kolay yürütmeniz, hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşmanız ve satış hacminizi arttırmanızı için gereklidir. Ayrıca kullanıcılara, güvenli bir imaj çizmek için de Instagram hesabınız olmalı. Her gün, milyonlarca görselin paylaşıldığı Instagram, doğru bir reklam stratejisiyle takipçilerinizin ve Instagram kullanıcılarının müşteriniz olmasını sağlar. Aynı zamanda Instagram, güçlü bir raporlama ve grafik takibi de sunmaktadır. Bu sayede, kampanyanızın etki alanını ve stratejinizin doğruluğunu da kontrol edebilirsiniz.

Instagram, her ay bir milyarı aşkın kişi tarafından kullanılıyor. Ayrıca Instagram kullanıcılarının %72’si bir ürün satın almadan önce ilgili işletme hesabına göz attığını ifade etmektedir. Dolayısıyla etkili bir reklam kampanyası oluşturmak için hesabınızda yüksek kaliteli görseller ve videolar ekleyerek müşterilerinizi etkileyebilirsiniz!

Instagram reklam verme süreci, kolay adımlarla yönetilir ancak etki alanı oldukça yüksektir. Hazırsanız, Instagram reklam verme adımlarına geçelim!

Not: Instagram’a reklam vermeden önce Facebook Business Manager hesabınız olmalı ve Instagram hesabınız Manager’a bağlanmalıdır. Manager’da işletme ayarları kısmından Instagram hesabınızı kolayca ekleyebilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Süreci: Kampanya Hedefi Oluşturma!

Instagram reklamlarınızın başarıya ulaşması için kampanya hedefini doğru bir stratejiyle oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde vaktinizi boşa harcarken bütçenizi de zorlayabilirsiniz. Örneğin, Instagram hesabınız üzerinden satış yapmak istiyorsanız trafik hedefi reklamlarını kullanmak doğru bir seçim olmayacaktır.

Instagram kullanıcılarının %86’sı, platformda yeni bir ürün, hizmet ve marka keşfediyor. Üstelik, bu keşif sonucunda kullanıcıların üçte ikisi ilgili ürünü satın almaktadır. İşte, Instagram reklamlarının etkisini görmek için yeterli bir sebep!

Instagram kampanya hedeflerini inceleyerek potansiyel müşterilerinize veya ziyaretçilerinize ulaşın:

  • Potansiyel Müşteri Bulma: Instagram kullanıcılarının ad, soy ad, telefon numarası ve e-mail adresini bulmak için kullanılır. Instagram’a reklam verirken kullanıcılardan hangi bilgileri isteyeceğinizi belirtebilirsiniz. Bu bilgiler, SMS veya e-mail pazarlaması için oldukça etkilidir.
  • Dönüşüm: E-ticaret sitenizdeki satışları arttırmak ister misiniz? Cevabınız evetse, dönüşüm kampanyasını tercih edebilirsiniz. Kampanyanız, sizi tercih edecek kişilere gösterilir bu sayede dönüş oranları daha yüksek olacaktır.
  • Etkileşim Kampanyaları: Takipçi, beğeni ve yorum arttırmak, web site yönlendirmelerini hızlandırmak ve markanızı tanıtmak için etkileşim kampanyalarını kullanabilirsiniz.
  • Trafik: Organik trafiğinizi arttırmaya çalışıyorsanız trafik kampanyası ile hedefinize ulaşabilirsiniz.
  • Mesaj Hedefli Kampanyalar: Ürününüzü görsel ve videolarla tanıttınız, ancak müşterileriniz ürünle ilgili mesaj atmıyorsa veya sizinle iletişime geçmiyorsa bu modeli tercih edin.
  • Katalog Satışları: Facebook’a ürün envanterini eklediyseniz ve Instagram kullanıcılarıyla ürünlerinizi/hizmetlerinizi paylaşmak istiyorsanız katalog satışları en iyi seçeneklerden biridir.

Yukarıdaki seçenekler haricinde uygulama yüklemeleri, video görüntülemeleri ve marka bilinirliği kampanya hedefleri de tercih edilebilir.

Facebook reklam verme detaylarını keşfedin!

Instagram Reklam Verme Adımları: Reklam Türleri Nelerdir?

instagram-reklam-verme-türleri

Instagram reklam türleri; fotoğraf reklamları, video reklamlar, çoklu görsel reklamları, hikaye reklamları ve koleksiyon reklamlardır. Hedef kitleniz ve sattığınız/hizmet verdiğiniz ürüne bağlı olarak en etkili Instagram reklam modelini seçebilirsiniz.

Instagram reklam verme işlemlerine geçmeden önce, reklam türlerini tanımak gerekiyor:

Fotoğraf Reklamları

Instagram fotoğraf reklamları, klasik ve en yaygın kullanılan reklam türüdür. Ana sayfada veya keşfette, kullanıcıların karşısına bir reklam ve bir açıklama metni olarak çıkar. 1080×1080 yüksek kaliteli ve ilgi çekici bir görselle, kullanıcıları web sitenize veya Instagram sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Video Reklamlar

Video reklamlar, fotoğraf reklamlarına göre %45 daha fazla etki alanına sahiptir. Kaliteli ve ilgi çekici bir video yayınlamak, kullanıcıların doğrudan ilgisini çekecektir. Önerilen video uzunluğu 15 saniyedir ancak 120 saniyeye kadar video yayınlamak mümkün.

Çoklu Görsel Reklamları

Bir ürün grubunu veya hizmeti tanıtmak için en etkili Instagram reklam modellerinden biridir. 10’a kadar peş peşe görseller yayınlayabilirsiniz.

Story (Hikaye) Reklamları

Instagram kullanıcılarının dikkatini çekmek için story hikayeler harika bir seçenektir. Videolu hikaye yayınlamak daha fazla getiri sağlar. Bununla birlikte hikayede web siteniz için doğrudan bir bağlantı kullanabilirsiniz.

Koleksiyon Reklamları

En yeni Instagram reklam modelidir. Ürün katalogları, fiyat ve videolar tek bir içerikte görüntülenebilir. Özellikle dekorasyon, moda ve kozmetik reklamları için daha yüksek bir kazanç sağlar.

IGTV Reklamları

Kullanıcıların IGTV akışında video izlerken gördüğü reklamlardır. Videolar, dikey olmalı ve en fazla 15 saniye sürmelidir. Etkili ve çarpıcı videolarla müşteri bulmak için oldukça etkilidir.

Instagram’a Reklam Verme Adımları: Hedef Kitle Oluşturma!

Kampanya hedefi belirleme ve reklam modelini seçme aşamalarından sonra hedef kitle adımına geçelim! Hedef kitle, reklamınızın kimlere gösterilip/gösterilmeyeceğini seçmeniz için önemlidir. Daha önce Facebook’ta reklam verdiyseniz aynı hedef kitle tanımlamalarını kullanabilirsiniz.

Hedef kitle seçiminde yaş, cinsiyet, konum, dil vb. kriterleri belirlemek mümkündür. Ayrıca detaylı hedefleme yapabilir veya belirlediğiniz kitle için ‘hariç tut’ seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.

Burada temel hedefiniz, ürün/hizmetinize ilgi duyacak kişileri seçmektir.

Instagram’da reklam yayınlama süreciyle ilgili detayları inceleyin!

Instagram Reklam Verme Süreci Son Adım: Bütçe Belirleme!

Reklam kampanyanızın en önemli son adımı bütçe belirlemektir. Günlük bütçe miktarını ve reklamın yayınlanacağı süreyi belirleyerek kampanyanızı tamamlayabilirsiniz. İlk defa reklam veriyorsanız düşük bir bütçeyle başlamak daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda bu aşamada gönderi etkileşimi, bağlantı tıklama vb. parametreleri de kullanabilirsiniz.

Instagram kullanıcılarının en fazla aktif olduğu saat 13:00 – 17:00 aralığıdır, reklamınızı bu saat aralığında yayınlamak daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır!

Instagram Reklam Verme Sürecinde Başarılı Olmanızı Sağlayacak İpuçları!

Instagram’a reklam vermek kolay adımlardan oluşsa da başarı sağlamak oldukça zordur. Kampanyanızdan maksimum verim almak için birkaç konuya dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, çoklu görsel reklamları, video ve fotoğraflı reklamlara oranla daha fazla organik etkileşim sağlıyor. Bu nedenle birkaç reklamınızı, çoklu görsellerden oluşturabilirsiniz.

Instagram’ın en ilgi çekici noktalarından biriyse, her gün iki yüz milyonu aşkın kullanıcının en az bir kere işletme hesaplarına tıklamasıdır. Peki, bu neden önemli? Kullanıcılar için kaliteli bir profil oluşturmak hem etkileşiminizi hem de satışlarınızı arttırır.

Instagram kullanıcılarıyla etkileşim kurmak ve daha fazla yorum almak istiyorsanız, videolu paylaşımlara önem verebilirsiniz. Videolu reklamlar, diğer reklam türlerine oranla %20 daha fazla yorum alıyor.

Facebook Reklam Yöneticisi ile Instagram reklam performansını takip etmeniz gerekir. Bu sayede reklamınızın eksik veya güçlü yanlarını keşfedebilir ve sonraki reklamlarınızda daha güçlü bir strateji oluşturabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki soruları inceleyin!

Instagram reklam verme ücretleri ne kadar?

Instagram reklam ücretleri, işletme sahiplerinin belirlediği bütçe optimizasyonu ile doğrudan ilgilidir. Örneğin, 50 TL ile Instagram’a reklam vermek mümkünken bu ücret, 500.000 TL’ye kadar yükselebilir.

Instagram reklamı neden onaylanmıyor?

Instagram reklamınızın onaylanmama sebepleri arasında +18 fotoğraf kullanımı, alkol veya sigara fotoğrafı, reklamda delici veya kesici aletlerin yer alması bulunur.

Instagram reklamı kaç günde onaylanır?

Instagram reklamları en geç 24 saat içinde onaylanırken ortalama süre 12 saattir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu