Dijital PazarlamaE-TicaretPazarlama

E-Ticaret Sitenizi Black Friday’e Hazırlamak için 15 Adımlı Kontrol Listesi

Tüm perakende satışlarının %30’u Black Friday ve Yeni Yıl arasında gerçekleşir. Bu demektir ki, e-ticaret sitenizi bu yoğun döneme hazırlamak, başarı için gerekli olandır. İyi haber şu, küçük değişiklikler gelirinizde büyük bir fark yaratabilir. Black Friday e-ticaret satışlarının rekabet seviyesi çizelgelerin dışındadır, bu da şimdi hazırlanmaya başlamanın faydası olduğunu söylüyor.

İşte e-ticaret sitenizi Black Friday ve Holiday Shopping’e hazırlamak için 15 adımlık kontrol listeniz.

Black Friday

Planlamaya Erken Başlayın

Zaman hızla geçiyor! Yoğun bir yaz mevsiminden kurtulmak için birkaç haftanız var ve üzerinize aniden Black Friday geliyor.

Olağanüstü dijital pazarlama, birçok farklı unsuru bir araya getiriyor ve bunu yapmak zaman alıyor. Büyük tatil zamanlarında kampanya söz konusu olduğunda, her şeyin mükemmel bir şekilde yürümesini istersiniz, bu nedenle önceden planlamaya başlamalısınız.

Alışveriş yapanlar tatil alışverişlerini önceden planlamaya başlar ve bir satıcı olarak ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için orada olmalısınız. Sitenizi önceden hazırlayın: reklamlarınızı planlayın, hangi fırsatları sunacağınıza karar verin ve sitenizin sorunsuz çalıştığından emin olun.

Karşılaştırma Kılavuzları ve Diğer İçerikleri Oluşturun

İyi içerik, müşteri yolculuğunuzun her adımında rol oynar.

Paylaşılabilir ve kaliteli içerik erişiminizi genişletir. İnsanlar içerikleri sosyal medyada ve arama motorlarında buluyor ve daha fazla okunmasını sağlıyor.

Kitlenizin bağlılığını sağladıktan sonra, onlara otoritenizi oluşturan ve satın alma kararı vermelerine yardımcı olan değerli bilgiler verebilirsiniz. Bu, bir ilişki kurar ve insanlara satın almalarını tamamlamaları için güven verir.

Bu adımı takip edecekseniz, kaliteye odaklandığınızdan emin olun. Gerçek değer sunan içerik oluşturun (sadece şov olan içerikler yerine). Daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir, ancak etkiyi büyük ölçüde artıracaktır.

Örneğin, Kış Sezonu İçin En İyi Jakuziler hakkında bir makale yazıyorsanız, satmak istediğiniz ürünle ilgili 250 kelimelik kısa bir makale yazmayın. İnsanlara bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olacak derinlemesine bir karşılaştırma kılavuzu sağlayın.

Öne Çıkan Satışlarınızı Düzenleyin

Hepimiz iyi bir satışı severiz. Pek çok insan için, öne çıkan indirimler, Black Friday ve Cyber Monday’de alışverişe gitme nedenidir ve bu günleri perakendeciler için kazanç kaynağına dönüştürür.

Ancak, hemen hemen her sitenin bir satışı olduğunda, öne çıkmanız zordur.  

Satış promosyonları sadece tasarrufla ilgili değildir. Ayrıca büyük günlerin heyecanını kucaklamak, markanız hakkında bir vızıltı oluşturmak ve stoklarınızı stratejik olarak eritmekle de ilgilidir. Doğru satış, işletme hedeflerinizi müşterilerinizin istek ve ihtiyaçları ile dengelemelidir.

Öne çıkan satışlarınızı pazarlama açısından düşünün. İnsanların dikkatini nasıl çekebilir ve onları müşteri yolculukları boyunca nasıl yönlendirebilirsiniz? Öne çıkan satışlarınız bunu yapabiliyorsa, geliriniz üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Bunun, mağazanıza trafik çekmek için zararına satılan ürünleri kullanmayı içerebileceğini unutmayın.

Site Hızını Test Edin ve Optimize Edin

Black Friday günü mağazaya ilk girenlerden olmak için sabah sıradaki insanları gördüğünüzde, aceleleri olduğu izlenimini edinirsiniz. Black Friday e-ticaret müşterileri için, işlerin farklı olduğuna inanmak için hiçbir neden yok.

Black Friday ve Holiday Shopping tamamen heyecandan yararlanmakla ilgilidir ve yavaş bir web sitesi heyecanın düşmanıdır.

Web sitenizin hızını şimdi kontrol edin, böylece gerekli değişiklikleri yapmak için zamanınız olur. Bunu yapmanın hızlı bir yolu, web sitenizi Google Lighthouse veya Google PageSpeed ​​Insights aracılığıyla çalıştırmaktır.

Web Sitenizin Görsellerini Güncelleyin ve Kopyalayın

Tatillerde gördüğünüz her reklamın (neredeyse) şenlik havasında oynamasının bir nedeni var.

Alakalı olmak ve herkesin umursadığı şeyleri umursadığınızı göstermek için kolay bir fırsat. Tatiller mutlu zamanlardır; insanlar tatil satışları için heyecanlı ve Yılbaşı için sabırsızlanıyor.

Sizin de heyecanlı olduğunuzu gösterin ! 

Sitenize sadece indirim koymayın; tatili kucaklayın ve web sitenizin görsellerinin ve metninin insanların heyecanını yansıttığından emin olun.

eBay bir afiş ile bunu basitleştirir, ancak tatil ruhunu vurgulamak için kurtarıcı resimleri ve ürün resimlerini de güncelleyebilirsiniz.

Aşırıya kaçmanıza gerek yok, ancak döneme uygun görseller fark yaratacaktır.

Sosyal Medya Platformlarından Yararlanın

Sosyal medya, hedef kitlenizle (organik gönderiler veya ücretli reklamlar aracılığıyla) iletişim kurmanın harika bir yoludur. Önemli günler yaklaşırken hedef kitlenize ulaşma yeteneğiniz daha da önemli hale geliyor.

Tatil neşenizi ve harika fırsatları insanlara ulaştıracaksanız, hedef kitlenize ulaşmanız gerekir.

İkinci adımı izleyerek zaten yüksek kaliteli içeriğe yatırım yaptınız, bu nedenle artık takipçileriniz ve hedef kitlenizle etkileşim kurmak için harika bir yolunuz var.

Yılın bu zamanında herkes reklamlar için para ödüyor, bu da tıklama başına maliyetinizin normalden çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor. Reklamlarınızı oluşturabileceğiniz harika içeriğiniz varsa, maliyetlerinizi düşürür ve dönüşümleri artırırsınız.

Ürün Sayfalarını İnceleyin ve İyileştirin

Satışlar tesadüfen gerçekleşmez. İnanılmaz bir anlaşmayı teklif etseniz bile, alıcılar satın alma taahhüdünde bulunmadan önce yine de karmaşık bir karar sürecinden geçerler.

Potansiyel müşterilerin markanızla olan her etkileşimi, satın alma kararlarına girer. Standarda uymayan bazı kısımlar varsa, bu onların kararlarını sorgulamalarına neden olacaktır.

Black Friday e-ticaretindeki en önemli varlıklarınızdan biri ürün sayfanızdır. İnsanlar ürünlerinizi ellerinde hissedemez ve kendi gözleriyle göremezler, bu nedenle ürün sayfanıza bağımlıdırlar.

Ürün sayfalarınıza özellik doldurmaya odaklanmayın. Bunun yerine, faydalara odaklanın ve bunları bir hikaye anlatmak için kullanın. Yüksek kaliteli multimedya kullanın ve insanlara karar vermeleri için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri verin.

Hediye Fikir Kılavuzları Oluşturun

Özel günlerin çoğu hediye vermekle ilgilidir. Bazı insanlar sevdiklerini şaşırtmak için fikirler üretmeyi ve ayrıntılı planlar yapmayı sever. Diğerleri için hediye fikirleri düşünmek zor ve biraz streslidir.

Hediye fikirleri, Black Friday e-ticareti için iyi sonuç verir çünkü insanların Yeni Yıl hediyesi fikirleri hakkında düşünmeye başladığı bir zamandır.

Google Trendler‘e hızlı bir bakış, hediye rehberi aramalarının Aralık ayının başlarında önemli ölçüde arttığını gösteriyor:

Bu, hedef kitlenize hitap eden ilgi çekici ve yardımcı içerik oluşturmak için başka bir fırsattır. İdeal müşterilerinizi araştırın ve sevdikleriniz için mükemmel hediyeyi bulmalarına yardımcı olmak için uzman bilginizi kullanın.

Kişiselleştirilmiş Teklifler için E-postalarınızı Segmentlere Ayırın

E-posta pazarlaması, oradaki en etkili dijital pazarlama stratejilerinden biridir.

Bu, özellikle Holiday Shopping sırasında geçerlidir, insanların yüzde 75’i ilgili indirimler için gelen kutularını arar. Adidas, aşağıdaki gibi indirim e-postaları göndererek bu ilgiden yararlanır:

Daha önce de belirttiğim gibi, Black Friday e-ticareti indirimlerden daha fazlasıdır; anlaşma ile ilgilidir. İndirimlerinizi doğru kişilerle yapacaksanız öncelikle hedef kitlenizle bir ilişki kurmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, kişiselleştirilmiş içerik sunmak için e-posta listenizi bölümlere ayırmaktır. Örneğin, spor kıyafeti ve ekipmanı satıyorsanız, kullanıcıları kaydoldukları sayfaya göre “giyim için alışveriş” ve “ekipman için alışveriş” olarak segmentlere ayırabilirsiniz.

Ayrıca, mevcut müşterilere ve yeni liste üyelerine, güzellik ürünleriyle banyo ürünlerine karşı ilgilenenlere vb. segmentlere ayırabilirsiniz.

Bu, hedef kitlenizin ilgisini çeken daha kişiselleştirilmiş içerik göndermenize olanak tanır ve daha da önemlisi, doğru teklifleri doğru kişilere ulaştırmanıza yardımcı olur.

İade Politikanızı İyileştirin

E-ticaret satışları için iyi bir iade politikası şarttır. İnsanlar fiziksel bir mağazaya gittiklerinde, bir şeyler denemek ve ürünleri görmek ve hissetmek için alırlar. E-ticarette bu yeteneğe sahip değiliz (artırılmış gerçeklik ve diğer teknolojiler doğru yönde atılmış bir adım olsa da).

İnsanlar bir satın alma kararı verirken, iyi bir iade politikası dengeyi lehinize çevirebilir. Bu demektir ki müşteriler aradıkları şeyi bulamadıysa, kolayca iade edebileceklerini bilerek “ürününüze bir şans verebilecekleri” anlamına gelir.

Yine de iade politikanızı güncellemeyin. Bunu ürünlerinizi satmak için kullandığınızdan emin olun. Sorunsuz, ön ödemeli iadeler sunduğunuzu vurgulayın ve bunu alıcının kararını etkilemek için kullanın.

Tatil sezonu boyunca uzatılmış bir iade politikası sunmayı düşünün, böylece hediye alanların hoşuna gitmese de hediyeleri iade edebilirler.

Bir Yedekleme Planınız Olsun

Hedef kitlenize ulaşmanın ve onlarla etkileşim kurmanın birçok farklı yolu vardır.

Müşterilerine ulaşmaya çalışan telaşlı işletmelerde, pazarlama söz konusu olunca işler hızla değişebiliyor. Reklamlarınızı, sadece rekabetin ortasında maliyetlerin arttığını görmek için, 1,00 ABD doları tutarında bir TBM ile planlamış olabilirsiniz.

Burası esnek olmanız ve tüm dijital pazarlama cephanenizi kullanmanız gereken yerdir.

Örneğin, ücretli reklamlarınız planladığınızdan daha pahalıysa veya istenen dönüşü getirmiyorsa, bu işe el atmak için güçlü bir e-posta pazarlama kampanyasına sahip olmak her zaman daha iyidir.

Ne kadar çok planlama ve hazırlık yaparsanız, taktiklerinizi değiştirmek için o kadar çok fırsatınız olur.

Terkedilmiş Sepetleri Takip Edin

Terk edilmiş sepetler sinir bozucudur. Bu insanların yarısını bile geri getirebilirseniz, satışlarınızı önemli ölçüde artırırsınız.

İnsanlar bir sebepten dolayı eşyalarını sepetlerinde bırakırlar. Belki bunu bir wishlist olarak kullanıyorlar, ödeme karşısında hayal kırıklığına uğradılar ya da teklifinize ikna olmadılar. Belki satın almak istediler ve unuttular.

E-posta adreslerine sahipseniz, denklemi değiştirme ve terk edilmiş sepetleri kurtarma fırsatınız var. En iyi yanı, hepsi otomatikleştirilebilir.

İnsanların endişelerini gidermek için bir fırsatınız var, o yüzden dayanın. Onlara ekstra indirim sunun, yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorun veya sadece nazik bir hatırlatma gönderin.

Müşteri Hizmetlerinizi Hazırlayın

Daha fazla trafik ve daha fazla satış, daha fazla müşteri hizmeti talebiyle birlikte gelir. İnsanların çevrimiçi alışveriş yapması, soruları olmadığı anlamına gelmez.

Bu talep artışını karşılamak için müşteri hizmetlerinizin hazırlıklı olması gerekiyor.

Canlı sohbetler gibi doğru araçları kullandığınızdan ve çok sayıda istekle başa çıkmak için yeterli personele sahip olduğunuzdan emin olun. İnsanların basit sorularını yanıtlamak, terk edilmiş sepetleri satışa dönüştürmek için gereken tek şey olabilir, bu nedenle bu alana yatırım yapmaya değer.

Bu işlemlerin bazılarını otomatik hale getirebilmek için sitenize bir chatbot ( sohbet robotu ) eklemeyi düşünün. İnsan dokunuşunun her şeyi değiştirebileceğini unutmayın.

Marka Bilinirliğini Artırmak için Yeniden Hedeflemeyi Kullanın

Sitenize gelen herkes alışveriş yapmayacak.

Black Friday e-ticareti, marka bilinirliği oluşturmak ve gelecekteki satışlar için yatırım yapma fırsattır. Web sitenize gelen her kişi, bir şey satın almayı bıraksalar bile bir fırsattır.

Web sitenize ziyaretçilerinizi çekmek ve onları geri getirmek için yeniden hedeflemeyi kullanın.

Tüketicilerin yeniden hedefleme ile dönüşüm gerçekleştirme olasılığı %70 daha fazladır ve dönüşüm oranları %150 artabilir.

Black Friday ve Holiday Shopping dönemi, insanları yeniden hedefleme huninize çekmek için harika bir zamandır.

Ödeme İşlemlerinizi Optimize Edin

Ödeme süreciniz ağır olduğunda ve bu müşterinizle satın alma işlemi arasında sürekli engeller oluşturduğunda, müşterilerin sabırları azalıyor. Heyecan yaratmak ve insanların satın alma işlemi gerçekleştirmesini sağlamak için tüm zor işi yaptınız, şimdi satın alma işlemlerini tamamlamalarını kolaylaştırmalısınız.

Ödeme sürecinizi gözden geçirin ve kendinize bunun daha kolay hale getirilip getirilemeyeceğini sorun. Cevabınız evet ise, değişiklik yapın. Hata veren veya karmaşık bir check-out ( satın alma adımı ) sürecinin satışları kaybetmesine izin vermeyin.

Black Friday E-Ticaret Pazarlaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Black Friday nedir?

Black Friday, ABD ve İngiltere’deki en büyük çevrimiçi alışveriş dönemidir. E-ticaret işletmelerinin satışlarını artırmaları ve alışveriş yapanların harika fırsatlar bulmaları için bir fırsattır.

Kara Cuma pazarlama stratejisi nedir?

Black Friday pazarlama stratejisi, perakendecilerin yoğun satış dönemine hazırlanmasına ve geliri en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

Black Friday e-ticaret satışlarına nasıl hazırlanırım?

Black Friday e-ticaretine önceden hazırlanmaya başlayın. Hedeflenen içerik oluşturun, ürün sayfalarınızı optimize, site hızınızı kontrol edin ve e-posta pazarlama stratejinizi oluşturun.

Black Friday için pazarlamaya ne zaman başlamalısınız?

Black Friday için yaz aylarında hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Her şeyi düzene soktuğunuzda, Cadılar Bayramı, Black Friday e-ticaret pazarlama çabalarınızı uygulamaya başlamak için iyi bir zamandır.

Black Friday Kontrol Listesi Özeti

Black Friday, e-ticaret siteleri için çok önemlidir, bu nedenle erken hazırlanmaya başlamakta fayda var.

Her şeyi düzene sokun ve ardından yukarıdaki adımlara odaklanarak sezonu kucaklayın.

Black Friday e-ticaretinin yalnızca fırsatlardan daha fazlası olduğunu unutmayın ve hedef kitlenize nasıl değer sunabileceğinize odaklanın. Harika erişim, ilgi çekici içerik, kişiselleştirilmiş teklifler ve şık bir satış hunisi ile satışlarınızı en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir şansınız olacak.

Kara Cuma’ya hazır mısınız?

Kaynak: neilpatel.com/blog/black-friday/ 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu