Dijital PazarlamaPazarlama

Niş Pazarlama Nedir? En Etkili Niş Pazarlama Stratejileri!

Büyük markalarla rekabet etmek her zaman daha zordur ve yüksek oranda maddi güce ihtiyacınız vardır. İşte tam da bu noktada, yüksek getiri sağlayan niş alanları tercih edebilirsiniz! Spesifik ihtiyaçlara hitap eden niş alanlar sayesinde özel bir müşteri kitlesine sahip olun. Gelin, birlikte niş pazarlama ve niş alanlara dair ufak bir yolculuğa çıkalım!

Niş Alan Nedir?

Küçük bir kitleye hitap eden, müşterilerin özel istek ve ihtiyaçların karşılanması halinde niş alan kavramından söz edilir. Her insan alışveriş, yemek, uyku gibi temel ihtiyaçlara sahiptir ve bu alanda hizmet veren sayısız firma/start-up/marka bulunur. Dolayısıyla bu alanlarda hizmet vermek rekabet etmenizi zorlaştırır ve heyecanla başladığınız iş hüsranla sonuçlanabilir. Peki, size yüksek başarı oranı ve yüksek getiriye sahip olan niş alanlardan söz etsek? Niş alanlar sayesinde pazardaki büyük rakiplerden ayrılabilir ve hatta rakipsiz bir alanda hizmet verebilirsiniz! Bu sayede sadece sizi arayan ve size ihtiyaç duyan müşterileriniz olur.

Daha önce kimsenin aklına gelmeyen ancak insanların ihtiyaç duyduğu dar alanlarda hizmet vermek niş alan hizmetlerinin temelini oluşturur. Hatta çoğu zaman, insanlar sizin markanızla tanışana kadar bu yönde bir ihtiyacı olduğunu fark etmez.

Niş alanı daha iyi kavramanız için birkaç örnek:

 • Oyuncular için mouse üretmek,
 • 45+ numara üstü için ayakkabı satan mağazalar,
 • Sürdürülebilir kıyafet üretmek,
 • Solaklar için defter üretmek,
 • Sadece havuzlu villa satışı yapmak,
 • Vejetaryen tatlı kafeleri,
 • Köpekler için özel isimli deri tasma satmak,
 • Sadece İstanbul’da yaşayanlara satış yapmak.

ABD’de sadece solaklara hitap eden bir mağaza olduğunu biliyor musunuz? Solak kişilerin ihtiyacını fark eden bu mağaza, kısa süre içinde yüksek kar elde etmeyi başarmıştır.

Niş Pazarlama Nedir?

niş-pazarlama-nedir-nasıl-uygulanır

Sadece belirli bir gruba ve spesifik bir ihtiyaca yönelik hazırlanan reklam/tanıtım stratejileri niş pazarlama olarak adlandırılır. Niş pazarlama çoğu zaman düşük maliyet ile yüksek kazanç elde etmenizi sağlar. Peki, nasıl?

Niş pazarlama daha az rekabetin bulunduğu bir ortamda küçük bir müşteri kitlesine hitap ederek geniş bir etkiye sahip olmanızı sağlar. Hitap edilen kitle ve ihtiyaçları belirlenir, ürüne olan ihtiyaç anlatılır ve niş pazarlamanın en önemli adımları gerçekleştirilir. Spesifik ihtiyaç ve isteklerin doğru stratejiyle belirlenmesi sonucunda niş pazarlama daha geniş bir etki alanına sahip olacaktır.

Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Niş pazarlama küçük kitlenizin ihtiyaçlarına göre yapılır ve sadık bir müşteri kitlesi bulmak temel amaçtır. Bu durumu daha iyi anlamak için kendinizden pay biçin. Ayakkabı, telefon, beyaz eşya, mobilya vb. reklamları duyduğunuzda veya gördüğünüzde yüzde kaç etkileniyorsunuz ve ürünü merak ediyorsunuz? İşte, niş pazarlamanın en önemli avantajlarından biri tüketicilerde merak ve heyecan uyandırmasıdır.

Niş pazarlama için şu soruları cevaplandırın ve stratejinizi belirleyin:

 • Ürün/hizmetim hangi yaş aralığına, hangi cinsiyete ve hangi medeni duruma hitap ediyor?
 • Ürün/hizmetim tüketicilerin hangi ihtiyacını doğrudan karşılıyor?
 • Reklamlarım nerede yayınlanacak? (Çevrimiçi ortamlar, geleneksel medya vb.)
 • Ürün/hizmetime sürekli olarak ihtiyaç duyulur mu?
 • Ürün/hizmetim her mevsimde satılır mı?

Facebook’un niş bir alanda hizmet vermeye başladığını biliyor musunuz? Her ne kadar günümüzde, çok geniş bir etki alanına sahip olsa da Facebook’un açılış amacı Harvard Üniversitesi öğrencilerinin birbirini bulması ve tanışmasıydı.

Güçlü Yanlarınızı Belirleyin!

Niş pazarlama yaparken temel stratejiniz, güçlü yanlarınız olmalıdır. Örneğin, sizi büyük markalardan ayıran özellikler neler? Ürününüz hangi kitle için hayat kolaylaştırıcı ürünler sunuyor? Güçlü yanlarınızı belirlemek hem dijital alanlarda hem de geleneksel medya reklamlarında tüketicilere doğrudan hitap etmenizi sağlar.

Örneğin, oyuncular için kulaklık üretiyorsanız genç kitleyi hedef alan reklam stratejisi oluşturmalısınız. Ayrıca oyunculara doğrudan hitap etmek için Twitch, Instagram veya Discord gibi platformlar iyi bir başlangıçtır. Genç kitleye hitap etmek için dijital niş pazarlama yöntemlerini tercih edin. Sosyal medya platformları, videolu reklamlar ve arama ağı reklamlarıyla güçlü yanlarınızı duyurun!

Sosyal medya pazarlama stratejileri ile ilgili daha fazlasını keşfedin!

Rakip Analizini İhmal Etmeyin!

Hangi sektörde hizmet verdiğiniz fark etmeksizin rakip analizine özen gösterin. Sizin sattığınız ürüne benzer alanlarda hizmet veren markalar var mı? Varsa pazardaki payı nedir? Kimler tarafından tercih ediliyor? Reklam ve niş pazarlama stratejileri hangi alanlarda yoğunlaşmış? Ürünleri geniş bir alanda mı tercih ediliyor yoksa dar bir alana mı sahip?

Tüm bu soruları cevaplandırarak rakiplerinizi analiz etmeye başlayın. Ancak dijital çağda olduğumuzu göz önünde bulundurarak web analizini de yapmanız gerekiyor. Arama ağı reklamlarındaki başarısı, anahtar kelime kullanımı, site açılış hızı ve kullanıcı profili gibi birçok konuyu göz önünde bulundurmalısınız.

Piyasadaki en yaygın ve en iyi niş örneklerinden biri Perwoll siyah çamaşırlar için deterjandır. Renkliler ve beyazlar için deterjan herkes tarafından kullanılmasına rağmen siyah çamaşır deterjanı piyasadaki boşluğu doldurmuş ve küçük kitleye hitap ederek yüksek başarı oranı yakalamıştır.

Sadık Müşteri Kitlenizi Nerede Bulacaksınız?

niş-pazarlama-potansiyel-müşteri-kitlesine-hitap-edin

Tercih ettiğiniz niş ürün, alan veya hizmeti kullanabilecek kişileri belirlediniz mi? Daha belirlemediyseniz bir an önce bu konuya yoğunlaşın. Sonrasında niş ürününüzü kullanacak kişilerin yoğun olarak yaşadığı, çalıştığı yerleri veya kullandıkları sosyal medya platformlarını bulmalısınız.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu özelliğini taşıyan Youtube ile niş pazarlama stratejinizi oluşturmanız mümkün. Ancak tek başına yeterli değil. Örneğin, arabalar için direksiyon kılıfı satmayı düşünüyorsanız sanayi bölgeleri ve tamircilerin yoğun olduğu yerlere broşür dağıtın, telefon numaranızı bırakın veya web sitenizi duyurun.

Niş kitle ve niş pazarlama ile ilgili daha fazlasını inceleyin!

Müşterilerinize Kulak Verin!

Etkili niş pazarlama stratejisi için müşterilerinize ve yakın çevrenize daima kulak verin. Üstelik, bu kadarla da sınırlı değil. Çoğu zaman sokakta, otobüste, parkta duyduğunuz bir fikir bile niş alanlarda başarılı olmanızı sağlayabilir!

Sadece Türkiye’de her yıl, yüz bini aşkın şirket açılıyor. Peki, bu şirketler arasında öne çıkmak mümkün mü? Müşterilerinizi dinlediğiniz takdirde mümkün!

Niş ürün ve hizmetiniz için müşterilerinizden gelen yorumlar son derece önemlidir. Bu doğrultuda ürün geliştirmeleri eksiksiz bir şekilde tamamlanır. Ayrıca web sitenizi düzenli olarak analiz edin ve trafiğinizi takip edin. Müşterileriniz, sitenizi hangi kaynaklar aracılığıyla ziyaret ediyor? Sosyal medya hesabınızdan mı, arama ağından mı? Bu sayede niş pazarlama stratejisi için etkili bir kaynak oluşturabilirsiniz.

Niş Pazarlama Avantajlı Mıdır?

Birçok insan genele hitap etmeyi daha az riskli görür. Bu durum seçilen ürün, bütçe, pazarlama stratejisi gibi birçok faktöre göre farklılık gösterebilir. Niş alan pazarlama ise küçük bir alana hitap etmesine rağmen kısa sürede fark edilmenizi sağlar. Üstelik doğru bir pazarlama stratejisiyle kazançlarınız kısa sürede yükselecektir.

Niş pazarlama özellikleri nelerdir?

Niş pazarlamanın en önemli özelliği benzersiz bir ürün veya ürün alanında hizmet vermektir. Aynı zamanda yüksek kar oranı, daha az rekabet ve daha az reklam bütçesi niş pazarlamanın özellikleri arasında yer alır.

Niş pazarlama örnekleri nelerdir?

Niş pazarlama örnekleri arasında alkolsüz bira, şekersiz kek, el yapımı sabun, doğa dostu giysi, oyuncu klavyesi, küçük evler için katlanabilir mobilyalar, sadece üniversite öğrencilerine hizmet veren kafeler sayılabilir. Her bir ürün ya da hizmet, genel anlamda hizmet verebilecekken niş alanlarda başarılı olmayı tercih etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu