SEO

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? 7 Önemli İpucu!

Her gün binlerce yeni içerik, web siteler aracılığıyla paylaşılıyor. Ancak çok az içerik, organik trafik oluşturabilir. Peki, arama motoru sonuç sıralamasında öne çıkmak için ne yapmalıyız? İşte, tam da bu noktada SEO çalışmalarına ihtiyacımız var! Web site sahiplerinin en önemli amaçlarından biri internet kullanıcılarını siteye çekmek, potansiyel müşteri kazanmak ve sitede vakit geçirmelerini sağlamaktır. SEO Uyumlu İçerik yazarak kullanıcılara kaliteli bir web deneyimi yaşatabilir ve markanızın öne çıkma sürecini başlatabilirsiniz.

Aşağıda SEO uyumlu içerik yazmak ile ilgili en önemli detayları paylaştık. Siteniz için değerli içeriklere ihtiyacınız varsa mutlaka aşağıdaki bilgilere göz atın!

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik yazmak, kullanıcılara kayda değer bilgiler verirken rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak bir çalışma türüdür. Bu içerikler, SEO kurallarının tamamını içerir ve bir bütün olarak uygulanır. En önemli noktaysa, içerikleri aşırı optimize etmemektir. Sonuç olarak kullanıcılar, içeriklerinizi keyifle okurken sitede daha uzun süre vakit geçirir. Üstelik, bu durum arama motorlarının sizden istediği prosedürleri eksiksiz olarak yerine getirmenizi sağlayacaktır!

Web sitelerin %88’inin organik arama trafiğine sahip olmadığını biliyor musunuz? Organik trafiğiniz yoksa, maddi ve manevi emekleriniz hüsranla sonuçlanır. Dijital varlığınızı güçlendirmek ve rakiplerinizi elemek için organik trafiğinizi arttırmaya odaklanmalısınız!

SEO uyumlu içerik yazmak, web sitenizin arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayacak en önemli adımlardan biridir. Gelin, birlikte SEO uyumlu içerik yazmak için uygulamanız gereken tekniklere göz atalım!

Anahtar Kelime Analizi ile Sıralamanızı Yükseltin!

SEO-Uyumlu-İçerik-hazirlarken-anahtar-kelime-secimi

Anahtar kelime, içeriğinizin hangi konuyla ilgili olduğunu kullanıcılara ve arama motoru botlarına tanıtmanızı sağlar. Seçeceğiniz anahtar kelime sayesinde, kullanıcılar sizi arama motorunda bulur ve sitenizi girerek inceler veya alışveriş yapar. Kısacası, anahtar kelime içeriğinizin ve SEO çalışmanızın yapıtaşıdır. SEO uyumlu içerik yazarken anahtar kelimenizi doğal bir akışla yerleştirmeniz önemlidir. Anahtar kelimeyi sık sık kullanmak, aşırı optimize etmenize sebep olur.

Kullanıcıların %73’ü arama yaparken dört veya daha fazla kelime içeren sorguları kullanıyor. Dolayısıyla içeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer vererek sıralamanızı yükseltin.

Anahtar kelime analizi yaparken ücretli veya ücretsiz SEO araçlarından faydalanabilirsiniz. Örneğin, Google’da içeriğinizin konusuyla ilgili arama yaptığınızda en alt kısımda küçük kutucuklarla belirtilen kelime öbekleri, anahtar kelimenizi seçmek için iyi bir başlangıçtır. Ancak daha ayrıntılı ve profesyonel anahtar kelime analizi için Ahrefs, SemRush veya Moz gibi ücretli araçları da kullanabilirsiniz.

3 ve daha fazla kelimeden oluşan uzun kuyruklu anahtar kelimeler, arama motorlarında kısa sürede üstlerde yer almanızı sağlar. Örneğin, ‘çanta’ anahtar kelimesi, yüksek arama hacmine sahiptir ve üst sıralarda yer almak için yaptığınız çalışmalar, çoğu zaman işe yaramayacaktır. Bu nedenle ‘erkek siyah laptop çantası’ gibi uzun kuyruklu anahtar kelimelere önem vermeniz gerekir.

Google Analytics ile anahtar kelimenizi öğrenin!

Uzun İçerikler Google’ın Dikkatini Çekiyor!

Google, kaliteli içeriklere önem verdiği kadar uzun içerikleri de oldukça seviyor. Yapılan araştırmalara göre, SERP’te ilk 10’da sıralanan içeriklerin uzunluğu yaklaşık 1800 kelimedir. Dolayısıyla, içeriğinize konuya uygun olarak uzatmanız önemlidir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, içeriği uzatmak için anlamsız konu ve cümlelerden kaçınmaktır. Bununla birlikte her içerik, uzun yazılar yazmak için uygun olmayabilir. Ancak ortalama içerik uzunluğunuzun 500 kelime civarında olması gerekiyor.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmak İçin İlgi Çekici Bir Başlık Belirleyin!

SEO uyumlu içerik yazımında en önemli faktörlerden biri de başlık seçimidir. Kullanıcıların, dikkatini çeken ve konu hakkında ön bilgi veren başlıkları seçerek sıralamanızı yükseltebilirsiniz. SEO başlığı (title) arama motorlarının da en fazla dikkat ettiği alanlardan biridir.

İlgi çeken SEO uyumlu başlık yazmak için şu konulara önem verin:

 • Başlık 55 – 60 karakter civarında olmalıdır,
 • Başlıkta, anahtar kelimeye yer verin,
 • ‘Neden, nasıl yapılır, nereden alınır’ gibi soru ifadelerini kullanın,
 • Tüm harfleri büyük/küçük yapmayın, her kelimenin ilk harfini büyük yapmak yeterli olacaktır,
 • Kullanıcıların, arama yaptığı zaman sık sık göreceği başlıklardan kaçının,
 • Başlığınızın ilgi çekmesi için ‘en önemli 5 madde, bilmeniz gereken 7 yöntem’ gibi kelimeler kullanın.

Dijital pazarlama uzmanlarının %63’ü, blog ve SEO çalışmaları aracılığıyla siteye giren kullanıcıların, en iyi potansiyel müşteri olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla, potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biri SEO uyumlu içerik yazmak veya yazdırmaktır.

Alt Başlıklarla SEO Çalışmanızı Güçlendirin!

SEO uyumlu içerik yazmak için alt başlıkları güçlendirmeniz gerekiyor. Peki, nasıl? Alt başlıklar, kullanıcıların dikkatini daha fazla çeker ve konu ile ilgili en önemli ayrıntıları belirtmenizi sağlar. Nitekim, kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirir.

Alt başlıklara mutlaka anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Örneğin, ‘SEO uyumlu içerik’ için Google sonuç sayfasının en alt kısmında ‘SEO uyumlu blog, SEO uyumlu makale, SEO uyumlu içerik eğitimi’ gibi anahtar kelimeler yer alıyor. Bu anahtar kelimeleri, alt başlıklara yerleştirmek hem kullanıcılar hem de arama motorları için artı puan kazandırır.

Dünyadaki web trafiğinin %94’ünün Google’dan geldiğini biliyor musunuz? İçeriklerinizi Google güncellemeleri ve dolayısıyla SEO gelişmeleri doğrultusunda hazırlamak hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

SEO Uyumlu İçerik İçin Meta Açıklaması Belirleyin!

Arama motoru botlarının ve kullanıcıların ilgisini çekerek sıralamalarda üstlerde yer almanızı sağlayan diğer bir faktörde meta açıklamalardır. Meta açıklama, sonuç sayfasında h1 başlığın altında yer alan küçük metinlerdir. Bu metinler, kullanıcıların içeriğin konusunu anlaması ve sitenizi tercih etmesi için son derece önemlidir.

Meta açıklaması için şu konulara uyum sağlayın:

 • 140 – 160 karakterlik bir metin kullanın,
 • Anahtar kelimenize metada yer verin,
 • Kullanıcıları harekete geçirecek kelime gruplarını kullanın, örneğin; ‘hemen incele’, ‘mutlaka göz atın’, ‘şimdi öğrenin’, vb.
 • Her içerik için ayrı ayrı meta açıklaması yazın.

Kreatif ve Kaliteli İçerikler Oluşturun!

SEO-Uyumlu-İçerik-orijinal-metinler-olusturun

SEO uyumlu içerik için orijinal ve kaliteli bir metin hazırlamanız gerekir. Google, kullanıcıların en iyi web deneyimini yaşaması için kaliteli içeriklere önem verdiğini sık sık hatırlatıyor. Peki, kaliteli içerik nasıl yazılır? Hemen açıklayalım:

 • İnceleme, tanıtım, blog vb. fark etmeksizin içerikleriniz orijinal olmalı ve diğer sitelerden kopya edilmemelidir,
 • Neredeyse her sitede bulunan ve kullanıcıların sık sık okuduğu bilgileri içeriğinize eklemeyin,
 • Konunuzla ilgili gelişmeleri takip edin ve içeriğinizi gelişmeler doğrultusunda güncelleyin,
 • Dil bilgisine önem verin ve noktalama işaretlerini kullanın,
 • İçeriğinizde maddelemelere ve listelere yer açın,
 • SEO uyumlu içeriklerin paragraf uzunluğu ortalama 50 – 150 arasında olmalıdır,
 • Kullanıcıların dikkatini kaybetmemek için alt başlıklara, görsel seçimine, renklendirmelere özen gösterin.

Organik trafiğinizi arttırmanızı sağlayacak ipuçlarını keşfedin!

SEO Dostu URL’ler Oluşturun!

İçeriklerinizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için SEO dostu URL’ler oluşturmaya özen gösterin. SEO uyumlu URL’ler için şu maddeleri uygulayabilirsiniz:

 • URL’leri kısa kelime gruplarıyla oluşturun,
 • URL için ‘ve, ile, ancak’ vb. kelimeleri kullanmamaya çalışın,
 • Kelimeler arasında – kullanın,
 • Büyük harf kullanmayın,
 • Özel ve Türkçe karakterlere yer vermeyin.

Kullanıcılar, sitenin güvenilir olup olmadığını öğrenmek için URL’leri inceliyor. Bu nedenle çok yoğun sayı, karışık harf vb. içeren URL’ler, kullanıcılar için güvensiz gözükmenize sebep olabilir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu içerik orijinal ve kullanıcılara aradığı bilgiyi veren metinlerle yazılır. Kullanıcı deneyimini iyileştiren ve okunabilirliği yüksek olan içerikler, SEO uyumlu içerik olarak adlandırılabilir. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki soru – cevaplara göz atın!

SEO uyumlu makale programları işe yarar mı?

Hayır, SEO uyumlu makale programları özgün bir içeriğe sahip olmanızı sağlar ancak Google’da veya diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için yeterli değildir. Arama motoru botları, kullanıcılara bilgi veren web sitelerini üst sıralara taşır.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO uyumlu makale orijinal ve özgün bir içerik, doğru anahtar kelime analizi, site içeriğine uygun konu ve başlık seçimiyle yazılır. Bu kriterlerin her biri, birbirini tamamlamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu