Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Markalara Sunduğu 8 Avantaj

Sosyal Medya Avantajlarının Farkına Var!

 

Sosyal Medyanın Markalara Sunduğu 8 Avantaj

2000’li yıllara gelinmesiyle birlikte sosyal medya ve sosyal medya uygulamaları hayatımızda sürekli bir değişim içine girmiş, gelişmeye uğramış ve markalar için yeni pazarlama kanalları yaratma fırsatları sunmuştur. Değişip, modernleşirken aynı zamanda çok sayıda yeni uygulama da hayatımıza katılmaya başlamıştır. Sosyal medyanın etkisinin ne kadar olduğuna ilişkin yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konan verilere bakarak önemini kavramak ve vurgulamak gerekir. Tüketicilerin sanal ortam üzerinde en çok zaman ayırdıkları bölüm olan sosyal medya uygulamaları sayesinde pazarlama faaliyetleri yürüterek değerlendirmeler yapmak gereken bir zamandan ziyade zorunluluk haline gelen bir süreç olarak markaların karşısına gelmektedir. Bizde bu sürecin kullanıcılara sağladığı faydalardan bahsederek bunu bir zorunluluk değil bir iş olarak görmeniz için 8 madde derledik.

 

Sosyal Medyanın Markalara Sunduğu 8 Avantaj nedir?

 

 1. Kullanıcılarla Sürekli İletişim Sağlamak;

  Kabul edelim ki her birimiz sosyal ağlarda oldukça büyük vakitler harcıyoruz ve Dünya’ dan, Yurttan haberlere erişim sağlamak için sosyal medya uygulamalarından destek alıyoruz. Markalar için değerlendirecek olursak da aslen markamızı mercek altına alan ya da almayan kullanıcılardan gerçek anlamda haberdar olmamız ve onların gündemindeki mevzuları öğrenmemiz için bize fayda sunmaktadır. Bunun için tüketicilerle sürekli bir iletişim sağlamak söz konusudur.

 

 1. Markanıza Yönelik Kitle Kurmak;

  Sosyal medya pazarlamanın gerçekçi planlamalar halinde yapılması sonucunda doğru fikirlerin ortaya çıkması söz konusudur. Markanız açısından oluşturacağınız sizi takip eden ve sizinle ilerleyen bir takipçi listenizin olması markanızın doğru konum almasında ve etkin pazarlama faaliyetlerinde size yardımcı olmaktadır. Bu sayede o kitleyi kendinizle ilgili olumlu yönlendirmelerde kullanmanızda söz konusu olacaktır.

 1. Marka Vizyonu Oluşturma;

  Sosyal medya ağlarının markalar ya da sektörel alanlardan ayrı nerden bakacak olursak her sektör ve marka için en olumlu etkileri vizyon konusudur. Markanızın sosyal ağlarda doğru konum alması ve marka vizyonunun olumlu gelişmesi bu şekilde mümkündür. Örnekle açıklayacak olursak; markanızın yaptığı ya da ileride yapmak istedikleri çalışmalara ilişkin sosyal ağlardan gelen kötü yorumlara aynı şekilde kötü yorumlar vererek değil de bu negatif algıyı tersine çevirecek pozitif algı yaratacak yorumlar yapılmasına ilişkin çalışmalar ve yorumlar yapılmalıdır.

 

 1. Marka Bilinirliğini Yayma;

  Sosyal alanlarda reklam çalışmaları yapmak, kendinizi tanıtmak diğer reklam çalışmalarına oranla bütçe olarak daha tuzlu görülse de öyle değildir. Hem de sosyal ağların kendi artıları sayesinde diğer rakiplerinizle aynı koşullar altında olmanızda olumlu bir yanıdır. Yani sosyal ağlarda rekabet birazda markanızın yaratıcılığına, kullanıcılarla arasında olan bağ ve iletişim durumuna göre marka bilinirliğinizi de yükseltmektedir.

 

 1. İlham Veren Araştırmalar;

  Sosyal medya mecralarını hemen hemen her alan için doğru verilerin ve paylaşımların yer aldığı kaynak olarak da kullanabileceğiniz bir bilgi ansiklopedisi gibidir. Bu faydayı markanız içinde kullanmanız söz konusudur. Markanız, rakip firmalar, çalıştığınız alanla ilgili veriler toplayabileceğiniz sosyal mecralar sayesinde edinmek istediğiniz çok sayıda cevaba kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Mesela hangi kargo şirketi kullanıcıları daha çok memnun ediyor, rakibinizin size göre üstün yanları neler, müşterilerle iletişiminizi nasıl daha kuvvetli hale getirirsiniz tüm bunları bu sayede öğrenerek kendi açınızdan iyileştirmeler yapabilirsiniz.

 

 1. Sektörünüzü Takip Etmek;

  Çalıştığınız alanla ilgili olup bitenlere ilişkin güncel bilgileri sürekli takipte olmak sosyal medya sayesinde mümkündür. Rakip paylaşımlarını, yorumları, sektör liderlerini bu alanda mercek altına alarak yenilik ve değişimleri her an haberdar olabilirsiniz.

 

 1. E-mail Listesi Geliştirmek;

  E-mail pazarlama önceki yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz üzere siteler için satışları arttıracak ve ziyaretçilere sitenizi anımsatacak çalışmalar arasında yer alır bu nedenle göz ardı edilmemelidir.

 

 1. Organik Trafiği Yükseltmek;

  sosyal ağların markalara sunduğu önemli yararlardan bir tanesi de e-ticaret sitesi ya da blok linklerinizi sosyal hesaplar üzerinden kullanıcılarla paylaşmak ve gönderilerinizi müşterilerinize dağıtmanızda yardımcıdır. Bu sayede bu ağlardan linke tıklayan sosyal kullanıcılar sitenize ulaşacak organik bir trafik yaratacaktır.

 

Sizler için derlediğimiz “Sosyal Medyanın Markalara Sunduğu 8 Avantaj” adlı makelemizi yorumlayabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları iletişim adreslerimiz, sosyal medya hesaplarımız veya yorumlardan bizlere belirtiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu